Porsche tähistab oma 75. juubeliaastat. 

75 aastat tagasi täitus Ferry Porsche suur unistus: valmis tema unistuste auto Porsche 356 nr 1 Roadster. See 1948. aastal ilmavalgust näinud legendaarne automark oli tulnud, et jääda. Märgilise aastapäeva täitumist tähistab Porsche spetsiaalse erimudeliga Porsche Vision 357-ga ning mitmete erinevate sündmustega kogu maailmas. Eestis toimub juubeliaasta raames suurejooneline Porsche Festival, kuhu on oodatud kõik Porsche omanikud ja sõbrad.

Porsche brändi olemuse võib kokku võtta kolme peamise märksõnaga: kirg, oma raja leidmine ja unistuste püüdmine. Kogu juubeliaasta kontseptsioon kannab pealkirja „Driven by Dreams” ehk unistustest kantud, mis ongi Porsche brändi vundament. Porsche on ehe näide suurepärasest eduloost, mis on sündinud tänu suurelt unistamisele ja nende unistuste püüdmisele. Selleks, et suurelt unistada, peab olema julgust teisiti mõelda, olla uuenduslik ja käia oma rada. Igal aastal lisandub sellele teekonnale erilisi uusi sündmusi ja hetki, mis rikastavad kogu Porsche legendi ja lugu.


Oliver Blume, Porsche AG juhatuse esimees, Michael Mauer, Porsche peadisainer, Porsche saadikud Aksel Lund Svindal ja Timo Bernhard

Porsche Vision 357

Juubeliaastaks valminud Porsche Vision 357 on austusavaldus 356-le. Erimudeli väljatöötamisel võeti arvesse nii vanu traditsioone aga ka teedrajavat uuenduslikku joont ning seda, kuidas oleks võinud Ferry Porsche ette kujutada tänapäeva sportautot.

718 Cayman GT4 RS-i platvormile loodud 368 kW (500 hj) mootoriga Porsche Vision 357 seob kokku mineviku, oleviku ja tuleviku. Mõõtmetelt meenutab see visioonauto ajaloolist mudelit, kuid detailid loovad tulevikku vaatava pildi. Auto värvilahenduse juures on kasutatud monoliitdisaini, mis näitab teed võimalikele tuleviku disainilahendustele. Silmapaistvaks näiteks on valgussignatuuri pidev muutumine. 

Disain on Porsche osaks olnud juba aegade algusest ning tuleviku ideesõidukid ja kontseptautod loovad vundamendi Porsche omanäolisele ja uuenduslikule disainile, mis toidavad homset autodisaini.

Juubeli erisündmused

Juubeliaastal toimub Porsche erisündmuseid kõikjal maailmas. Berliinis avati erinäitus „Driven by Dreams. 75 years of Porsche sports cars”, mille käigus saavad külastajad põhjaliku ülevaate Porsche eduloost, visioonidest ja ettevõtmistest ning läbi interaktiivsete eksponaatide ka ise unistusi luua ja enda jaoks salvestada. Eestis toimub Porsche Ringil juuli alguses aastapäeva vääriline Porsche Festival 2023. Tegemist on siinse suurima Porschede kogunemisega, kus kohtuvad Porsche Classicud, uued sportautod, ringrajasport ning Porsche kliendid ja sõbrad. 


Aksel Lund Svindal ja Timo Bernhard Porsche 919 Hybrid Evo kõrval.

Kuuskümmend aastat 911 ja sada aastat Le Mansi

Lisaks Porsche 75. juubelile tähistab autotootja veel kahte ümmargust aastapäeva: 911 saab 60-aastaseks ning 100 aastat möödub esimesest Le Mansi 24 tunni sõidust.

911 mudelit esitleti esmakordselt 1963. aastal Frankfurdi autonäitusel, kus see koheselt oma disaini ja sõiduomaduste poolest tähelepanu pälvis ning tee sportautohuvliste südamesse jõudis.

Ka maailma kuulsaima pikamaasõidu korraldajatel on põhjust uhkust tunda: 10. ja 11. juunil toimuv Le Mansi 24 tunni sõit märgib selle võistluse sajandat aastapäeva. Le Mans on oluline võistlus, kus võtavad võidu nimel mõõtu maailma kõik arvestatavad sportautotootjad. Porschel on aga Prantsusmaal toimuva traditsioonilise võidusõiduga erilised suhted, olles võistlustel läbi aegade kõige edukam ning ainus automark, kes alates 1951. aastast on alati 24 tunni sõidus esindatud olnud. Selle aja jooksul on saavutatud 110 klassivõitu ja 19 üldesikohta. Ainukese eestlasena on Le Mansi sõitudel osalenud Martin Rump, kes samuti võistleb Porsche roolis. 


75 aastat Porsche sportautosid: Porsche 356 "No. 1" Roadster (1948) (vasakul), Porsche 911 (901 No. 57) (1963) (taga), Porsche Vision 357 (2023) (paremal)

718 Cayman GT4 RS

NEDC: kütusekulu keskmiselt 12,3 l/100 km, CO2-heitme hulk keskmiselt 281 g/km

WLTP: kütusekulu keskmiselt 13,2 l/100 km, CO2-heitme hulk keskmiselt 299 g/km

Viimati muudetud: 08.05.2023